JÖSz Jogi Könyvajánló – 2025. január
A JÖSz Intézet 2024. decemberében könyvajánló sorozatot indított, melynek célja, hogy a jogtudomány iránt érdeklődő szélesebb közönség figyelmébe ajánljon néhány értékes, és különleges jogszakmai alkotást.
Dzsula Marianna – Kovács Bálint – Osztovits András (szerk.): A határon átnyúló kartellkár iránti perek gyakorlati kérdései
Ez a kötet az uniós versenyjog egyik legaktuálisabb és legösszetettebb területére, a kartellkárokkal kapcsolatos kártérítési perekre összpontosít. Az 1/2003/EK rendelet és a 2014/104/EU irányelv által előmozdított magánjogi jogérvényesítés lehetőségeit és kihívásait elemzi, különös tekintettel a magyar és más európai bíróságok gyakorlatára. A szerzők az úgynevezett kamionkartell ügyekből kiindulva világítanak rá a határon átnyúló kártérítési perek anyagi és eljárásjogi kérdéseire, miközben összehasonlító elemzést nyújtanak négy európai ország tapasztalataival. A kötet különösen hasznos a versenyjogi szakemberek, ügyvédek és bírák számára, akik a kartellkárok jogi kezelésében érintettek. Az elemzések azonban a téma iránt érdeklődő szélesebb közönség számára is izgalmas betekintést nyújtanak.
Szalai Ákos: A deliktuális felelősség joggazdaságtana
Szalai Ákos kötete a deliktuális felelősség jogát a joggazdaságtan nézőpontjából vizsgálja, különös figyelmet fordítva arra, hogyan hat a joggyakorlat az emberi döntésekre és magatartásokra. A szerző részletesen elemzi, milyen hatással van például a kártérítés mértéke vagy a felelősségi rendszer típusa – legyen az felróhatósági vagy veszélyes üzemi felelősség – az emberek elővigyázatosságára és döntéshozatalára. A kötet a joggazdaságtani modellek segítségével világít rá a jogi szabályozás és a joggyakorlat nem várt következményeire is, ezáltal mélyebb megértést kínál a kártérítési felelősség alapvető kérdéseiről. Az igényes tudományos elemzés nemcsak a jogászok, hanem a közgazdaságtan és a társadalomtudományok iránt érdeklődők számára is értékes olvasmány.
Schmidt Richárd: A nemzetközi fórumválasztás szabadsága és korlátai
Schmidt Richárd kötete a fórumválasztó megállapodások jogi természetét és gyakorlati alkalmazását vizsgálja, különös hangsúlyt helyezve azok magánjogi és eljárásjogi aspektusaira. A szerző logikus szerkezetben elemzi a joghatósági és választottbírósági szerződéseket, részletesen tárgyalva az aszimmetrikus fórumválasztó megállapodások lényegét, típusait és megítélését. A könyv gazdag összehasonlító elemzései az angol, francia, német, amerikai, orosz és magyar joggyakorlatból merítenek, rávilágítva a nemzetközi tendenciák eltéréseire. A mű rendkívüli alapossága és instruktív megközelítése révén nélkülözhetetlen útmutató a nemzetközi jogvitarendezés elméleti és gyakorlati szakemberei számára, miközben mélyebb betekintést nyújt a fórumválasztás szabadságának és korlátainak jogi környezetébe.