JÖSz Jogi Könyvajánló – 2024. december
A JÖSz Intézet 2024. decemberétől kezdődően könyvajánló sorozatot indít, melynek célja, hogy a jogtudomány iránt érdeklődő szélesebb közönség figyelmébe ajánljon néhány értékes, és különleges jogszakmai alkotást.
Koltay András – Szomora Zsolt (szerk.): A hírnév- és becsületvédelem joggyakorlata a polgári és a büntetőjogban
Ez az átfogó mű a hírnév- és becsületvédelem kérdéseit helyezi középpontba a polgári és a büntetőjogi gyakorlatban, különös tekintettel a közügyekre. A szerzők a 2012-es Btk. és a 2013-as Ptk. hatálybalépésétől kezdődően egészen 2021 végéig terjedő időszakban született több száz bírósági döntést elemeztek. A kötet kiemeli a szólásszabadság és a személyiségi jogok közötti feszültség alapjogi jelentőségű aspektusait. Az alapos kutatáson alapuló munka nemcsak a jogi szakemberek, hanem mindenki számára hasznos, akit érdekel a személyiségi jogok védelmének és a véleménynyilvánítás határainak gyakorlati értelmezése.
Bán Dániel: Választottbírósági szerződések – Vívódások polgári jog és nemzetközi magánjog határán
Ez a kötet a választottbírósági szerződések sajátosságait vizsgálja a polgári jog és a nemzetközi magánjog metszéspontján. A szerző olyan kérdéseket elemez, mint a szerződések relatív szerkezetének bomlása, harmadik személyekre történő kiterjeszthetőség, valamint az alkalmazandó jog meghatározása. A választottbíróság hatáskörének megalapítása különleges jogi következményeket von maga után, amelyek gyakran új megvilágításba helyezik az ismert jogi dogmákat. Ez az alapos elemzés hasznos lehet mindazok számára, akik mélyebb megértést kívánnak szerezni a választottbíráskodás elméleti és gyakorlati kérdéseiről.
Kelemenné Csontos Laura: A magyar vádalku. Egyszerűsítés a büntetőeljárási törvényben
Ez az átfogó munka a magyar büntetőeljárás egyik kiemelt témáját, a vádalku jelenségét vizsgálja elméleti és gyakorlati szempontból. A szerző részletesen elemzi, hogyan próbált a magyar jogalkotó az angolszász mintákból merítve gyorsítani és egyszerűsíteni az eljárásokat, és miért nem vált a vádalku széles körben alkalmazott jogintézménnyé. A könyv kitér a konszenzuális eljárások gyakorlati megvalósulására, statisztikák és bírósági gyakorlat alapján, valamint nemzetközi kitekintést is nyújt az amerikai és német példák bemutatásával. Ez az alapos tanulmány nemcsak a jogalkalmazók és védőügyvédek számára hasznos, hanem a téma iránt érdeklődő hallgatók és laikusok számára is izgalmas olvasmány.